#bajecnekrkonose

Krkonoše patří mezi nejoblíbenější turistická místa v Česku, a zdaleka nejnavštěvovanější české hory. Kromě toho jsou nejvyšším pohořím, jejich vrcholy pokrývá největší sněhová pokrývka, jsou jediné s vysokohorským rázem u nás, pramení tu nejdelší řeka ČR, najdeme tu nejvyšší vodopád. A ve výčtu těch-nej bychom mohli pokračovat dále. Toto 600 miliónů let staré pohoří s neuvěřitelně pestrou přírodou je chráněné jako unikátní biosférická oblast UNESCO, neboť je domovem velkého množství vzácných druhů rostlin a živočichů.

V Krokonoších nalezneme strmé ledovcové kary i rozlehlé horské louky, skalnaté hřebeny i malebná údolíčka lemovaná roubenými domky. V zimní sezóně nabízejí Krkonoše kvalitní a pestré podmínky pro lyžování a v létě jsou oblíbeným cílem turistiky a cykloturistiky.

Krkonoše jsou pro republiku důležité také z ekonomického pohledu, a to zejména díky celoročně oblíbené turistice v regionu. I přes svoji relativní malou rozlohu generují mnohamiliardové tržby, srovnatelné s velkými zahraničními turistickými středisky, a jsou tak významným zdrojem příjmů pro podnikatele I samotný český stát. Každý rok navíc zažívají Krkonoše nové rekordy v návstěvnosti, lze tedy předpokládat další dynamický růst ekonomického významu tohoto pohoří. V roce 2020 hory navštívilo celkem přes 4 miliony turistů, čímž se krkonoše řadí mezi nejoblíbenější národní parky nejen v Česku. Rekordní byla I návštěvnost v létě, mimojiné díky významnému růstu využívání elektrokol, které jsou skvělým prostředkem pro poznávání Krkonoš.

Krkonoše jsou krásné I důležité zároveň, svým celkovým významem se minimálně vyrovnají nedalekým alpským pohořím. Je tedy potřeba toto jedinečné bohatství našeho státu chránit, smysluplně ho rozvíjet a starat se o něj. Krkonoše nám nepatří, jen jsme dostali tu krásnou povinnost se o ně starat, matkou přírodou nám byly svěřeny do péče, a tak se musíme snažit abychom je dokázali v pořádku předat našim dětem a budoucím generacím. Podle pověsti střeží pohoří bájný duch Krakonoš. My však věříme že I my sami musíme aktivně pomáhat v rozvoji a následné péči o tuto nádhernou, jedinečnou a zcela unikátní část naší země.